Top

Marie-Louise von Franz – Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii

von franzW połowie października tego roku nakładem poznańskiego wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się książka Marie-Louise von Franz: „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii” w moim tłumaczeniu. Dr von Franz należała do pierwszego pokolenia analityków jungowskich, uczących się od Carla Gustava Junga. Była jego współpracownicą przez blisko trzydzieści lat, szczególnie jeżeli chodzi o jego prace alchemiczne. Między innymi była autorką analizy tekstu „Aurora consurgens”, przypisywanego św. Tomaszowi z Akwinu. Jej opracowanie weszło w skład pierwszego wydania „Mysterium coniunctionis” C. G. Junga.

 

„Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii” to zbiór wykładów Marie-Louise von Franz wygłoszonych w Instytucie C.G. Junga w Zurichu w 1959 roku i oryginalnie wydanych przez kanadyjskie wydawnictwo Inner City Books. Autorka odwołuje się w nich do oryginalnych tekstów historycznych, analizując alchemię grecką, arabską i europejską. Prace alchemików według psychologii analitycznej stanowiły poszukiwanie związku pomiędzy psychiką a materią. Dzięki temu język alchemiczny pozwala na symboliczny opis procesu indywiduacji i leczenia w psychoanalitycznej terapii. Symbole alchemiczne, jak pokazuje von Franz, nadal pojawiają się w psychice współczesnego człowieka, w jego snach i wytworach artystycznych, kompensując w ten sposób racjonalistyczny kierunek rozwoju cywilizacji zachodniej.

 

Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w alchemiczne prace Junga i historię zachodniej cywilizacji, a jednocześnie zawiera pogłębioną analizę znaczenia i symboliki alchemii.  Choć traktuje o zjawiskach należących do psychiki obiektywnej, nieświadomości zbiorowej, napisana jest w sposób, który pozwala zobaczyć je w kontekście własnego indywidualnego rozwoju. Szczególnie ciekawa jest dokonana przez von Franz analiza indywidualnej relacji do symboliki religijnej, w tym chrześcijańskiej. Polecam gorąco zarówno wszystkim czytelnikom zainteresowanych psychologią analityczną, jak i specjalistom zajmującym się jej klinicznym aspektem.

 

Informacja o książce na stronie wydawcy

 

Marie-Louise von Franz mówi o znaczeniu alchemii dla współczesnej cywilizacji: „Cywilizacje potrzebują żywego mitu”:

 

Małgorzata Kalinowska

Analityczka jungowska, tłumaczka, autorka tekstów z zakresu traumy kulturowej, psychoanalitycznego treningu i płynnej nowoczesności.

No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Simple Share Buttons